1200 лева на месец = на богаташ у нас
Хората, които си докарват по 1200 лева месечно, се броят за заможни у нас. В тази група са 10% от българските семейства, в които всеки член разполага с над 6990 лв. годишно, сочат данните на Националния статистически институт за 2006 г. Сметките показват, че 753 хил. българи печелят над тази сума, или над 582 лв. месечно. За да попадне едно четиричленно семейство в групата на 10-те процента заможни граждани, и двамата родители трябва да имат доходи поне 1200 лв. на месец. Така младите двойки без деца могат да влязат в групата на заможните, ако имат хубава работа. Но при раждане на дете са нужни по-високи заплати. Дори хора с възнаграждения над 1500 лв. не се смятат за богати, ако в семейството има пенсионер и безработен.
Родните богаташи обаче имат доста по-ниски доходи отколкото жителите на повечето страни от ЕС. Минималната заплата в Словения от 512 евро е шест пъти по-висока от най-ниската българска надница. Така хората с минимална заплата в Словения взимат колкото българите с престижна професия и високи доходи. Годишните доходи и на бедните 10%, и на богатите 10% от българите са нараснали с 6-7%. При инфлацията от 6,5% за 2006 г. реалните доходи на повечето българи са останали без промяна.
Най-бедните 10% от българските семейства имат 3155 лв. годишни доходи. Това прави по 78 лв. месечно на човек от семейството. Оказва се, че най-заможните 10% от българските семейства имат близо пет пъти по-високи доходи от най-бедните 10%. Заможните семейства изкарват парите си предимно с повече работа. Доходите им от предприемачество са 13 пъти повече, отколкото на най-бедните, а заплатите им са над 6 пъти по-високи. Голяма част от парите в бедните семейства идват от пенсии, обезщетения за безработица, социални помощи и добавки за деца. Богатите взимат средно по 403 лв. кредити годишно. Бедните също теглят заеми, но пет пъти по-малко - 78 лв. годишно на семейство.
Стефан Кючуков