ДАРЕНИЕ ОТ КНИГИ НА ТУРСКИ ЕЗИК ЗА БИБЛИОТЕКАТА В АРДИНО
Преподавателят по турски език в Педагогическия факултет на Университета „19 май” в турския град Самсун, Кадир Ялънкълъч и негови студенти са изпратили дарение на библиотеката при Народно читалище „Родопска искра 1921” в Ардино, съдържащо 51 тома художествена литература на турски език от известни в цял свят автори.
Ардинските читатели – особено подрастващото поколение на ученическа възраст, ще имат възможността да се докоснат до книгите на широко известни и извън Турция творци като Назъм Хикмет, Сабахаттин Али, Яшар Кемал, Азиз Несин, Саид Фаик Абасъянък, Фазъл Хюсню Дагларджа, както и с книгите за деца на редица съвременни турски автори като Сюлейман Булут, Айтюл Акал, Севим Ак и др.
Любителите на книгата в Ардино ще могат да прочетат на турски език „Малкият принц” на Антоан дьо Сент Екзюпери, „С какво живее човекът” на Лев Николаевич Толстой, „Старецът и морето” на американския нобелист Ърнест Хемингуей, „Дейвид Копърфийлд” на Чалз Дикенс, романи на Жул Верн, както и други популярни произведения за деца на известни имена от световната литературна класика.
В импровизиран час по Турски език за ученици от трите ардински училища, дарението бе предоставено на градската библиотека от дългогодишния учител Селяхидин Карабашев. Пред присъстващите той уточни, че идеята за дарението се е зародила през лятото на миналата година след визитата на Кадър Ялънкълъч в Ардино по повод на неговото социологическо изследване на състоянието на турския език в Кърджалийска област. Над 250 души са попълнили анкетни карти на изследването с помощта на екипи от учители, ученици и общественици от Ардино и Кърджали.
Младият учен Кадир Ялънкълъч, който се е оказал с ардински корени – внук на изселник от 1950 г., е останал много доволен от оказаното му съдействие и още тогава е обещал съвместно с негови студенти да съберат книги на турски език и да ги изпратят в Ардино. На титулната страница на всяка книга дарителите саморъчно са написали крилати фрази като: „Книгите са рожба на човешкия интелект” (Джонатан Суифт), „Потребността да се чете е като барут, веднъж запалил се, няма как да бъде угасен” (Виктор Юго), „Чрез книгите се запознавате с твърде много хора. Сякаш под техните одежди пулсира сърцето ви” (Гюстав Флобер) и други.
Приемайки дарението, секретарят на читалището Леман Кочева благодари сърдечно на Кадир Ялънкълъч и на неговите студенти за тяхното специално отношение към ардинската библиотека, за този красив и благороден жест от тяхна страна. Тя заяви, че ще бъде изпратено благодарствено писмо и свидетелство за дарение до Кадир Ялънкълъч в Самсун.
Още снимки