A- A+ A
Община Ардино
Официален сайт

ОТ АРХИВА НА ГЕОРГИ ДАМЯНОВ



ОТ АРХИВА НА ГЕОРГИ ДАМЯНОВДВАДЕСЕТ ГОДИНИ ОТ ОБЯВЯВАНЕТО НА АРДИНО ЗА ГРАД

Навършиха се двадесет години от обявяването на Ардино за град. Много са показателите, по които отчитаме развитието на града за тези две десетилетия. Основният поминък – тютюнопроизводството, бе примитивно, без прилагането на каквато и да е механизация и агротехнически мероприятия, затова и добивите бяха ниски – едва по 67 – 70 килограма от декар. Промишлеността, ако не се смята тютюневият монопол, където сезонно работеха около 150 души, все още не беше отбелязала своето начало. Съществуваха само един дърводелски цех и по едно шивашко и обущарско ателие. Търговията беше много ограничена, развиваше се само в града и при недостатъчна материална база. А електричеството, телефонът и автомобилът още не бяха познати за много села от района.
Благотворната априлска линия на партията започна да дава плодове и в този изостанал край. Всички села от района вече имат училища, в Ардино е открита гимназия. Построено е читалище „Георги Димитров”, което става център на културата и художествената самодейност. Възход отбелязва и здравното дело. През 1958 година е открита районна болница с 51 легла.
Под грижите на партията израснаха образовани висококвалифицирани кадри – уители, лекари, агрономи и други, включително и из средата на българските турци, които отдават своите сили, опит и знания за всестранния възход на града и района. Намериха решение и редица проблеми, които измениха коренно неговия облик. Израснаха промишлените предприятия ДПП „Прогрес” за производоство на жакардови изделия, вълнен трикотаж и др., цех към завод „Орфей” в Кърджали, МЗ „Аврора”, разшири се клонът на „Тютюнева промишленост”. Сега общата промишлена продукция на града надхвърля 11 000 000 лева, а производството на тютюн нарасна 1,5 пъти.
Чувствителен размах получи жилищното строителство. Осемдесет процента от частните жилища са нови, а в града бяха построени 10 нови жилищни блока с 205 апартамента.
През тези двадесет години бе изграден курортно – туристи ческият комплекс „Белите брези”. С ускорени темпове продължи да се развива учебното дело. Сградата на СПУ беше разширена, открито бе климатично училище, за което сега се изгражда модерна база. За най-малките граждани бяха изградени детски ясли и целодневна детска градина. Построени бяха нови училища в селата Кроячево, Ябълковец, Чубрика, Синчец, Търносливка, Ленище и други. Легловият фонд на районната болница се увеличи, нарасна и обслужващият персонал. В селата бяха открити 12 фелдшерски пункта, с което съществено се подобри обслужване на населението.
Всички съставни села вече са свързани с центъра на селищната система с пътища, а селата Гърбище, Ахрянско, Дядовци, Кроячево, Чубрика и Ленище с редовен училищен превоз.
Напредък е отбелязан и в областта на търговията. Разшири се търговската мрежа в града и в селата. От всичко 14 кметства само в три – Правдолюб, Дядовци и Търносливка, няма магазини.
Всички села от селищната система са свързани с телефонна връзка, а в Ардино бе открита АТЦ с 1000 поста.
Днес все по-ясно се очертава бъдещият облик на Ардино като център на селищна система. Той ще се развива като град със своя промишленост, със своя атмосфера.

В-к НОВ ЖИВОТ, 24 АПРИЛ 1980 ГОДИНА



‹ Назад

Актуално
Предстоящи събития