Путин: Пак сме пред война
"Причините за всяка война са в грешките и пропуските на мирното време. Корените им са в идеологията на конфронтация и екстремизъм. В наши дни те съвсем не намаляват, само променят вида си. Новите заплахи, както и по времето на Третия райх, са предизвикани от все същото презрение към човешкия живот и все същите претенции към световен диктат". Това каза руският президент Владимир Путин по време на традиционния военен парад в Москва за Деня на победата. Русия отбеляза вчера 62 години от победата си във Втората световна война. Точно в 10 часа 7000 военни бяха строени в безупречни карета пред официалната трибуна на Червения площад. Те бяха поздравени от главнокомандващия армията - президента Владимир Путин. После изпяха акапелно химна на Русия, съобщи нюзру. Марша поведоха малките барабанчици от Суворовското училище, а военните от московския гарнизон пренесоха бойните знамена на частите и съединенията, участвали във войната. После прелетяха изтребителите Су-27. Парадът завърши в демонстрация на почетния караул. Вечерта празненствата продължиха с концерт и салюти от 30 оръдия в Парка на победата.
"На този ден ние се замисляме за съдбините на света, за неговата стабилност и сигурност. Всяка година уроците от тази страшна война придобиват още по-голям смисъл. Днес отново отдаваме почит към държавите от антихитлеристката коалиция и не забравяме техния принос в разгрома на нацизма", каза Путин в приветствието си, като не забрави да спомене, че днес има хора, които оскверняват паметниците на героите и предизвикват вражди между народите. "Ние нямаме право на забрава", каза още Владимир Путин. "Уроците от войната са с особено значение. Те са страшно припомняме за това към какво водят милитаристичните амбиции, националната нетърпимост, всеки опит за прекрояване на света", заяви той. Преди 62 г. на 9 май в Берлин е обявена капитулацията на фашистка Германия, с която завършва Великата отечествена война на Русия. В нея загиват 27 млн. руснаци. Втората световна война отне живота на 50 млн. и разори икономиката на огромна част от света.
9 май е и Ден на Европа и по този случай в официалното заседание на Европейския парламент в Брюксел участваха 13 Нобелови лауреати. Сред тези специални гости, изявени учени по медицина, физика и химия, шестима са лауреати за мир. Официалната церемония бе открита в 15 часа, от трибуната приветствия отправиха нобелистите. 9 май е избран за празник на Европа, защото на този ден през 1950 г. френският външен министър Робер Шуман предлага на Германия съюз за общо производство на въглища и стомана. Тази проста и велика идея е всъщност предложение за трайно помирение на вечните врагове, като обединят военните си ресурси. Този съюз е зародишът на днешната обединена Европа.