Родопчани се страхуват да рискуват
Време е родопчани да променят мисленето си. Виждат, че тютюна не се търси, а чакат някой да им каже какво да правят. Като няма купувачи, как да се увеличат квотите. Никой не може да им даде готова рецепта с какво да се занимават оттук натакък.
Влизането ни в Европейския съюз и новите пазарни условия искат повече риск, което не е типично за нашите хора, казва кметът на община Ардино Айдън Серкан.
Засега сериозна алтернатива на тютюна в района няма. Отделни стопани опитвали да отглеждат ягоди, овошки и билки. Кметът е един от първите, който се захванал с бял риган. Намерили се и 5-6 негови последователи и толкова. Все още не се отказал от начинанието си, но ангажиментите му не позволяват да го развива. Доходността от единица площ при тютюна е с пъти по-голяма в сравнение с билките. С един-два декара нищо не става. Трябват по-големи площи, а това е проблем за хората в Ардинско.
Според Айдън Серкан бъдещето е на екоземеделието. Ако това, което е произведеното под комините на Комбината за цветни метали край Пловдив струва на пазара 60 ст., в Ахрянско трябва да е 3-4 лв. Кметът смята, че пазар за билките има. Но целта трябва да бъде разширено производството и да се предлага междинен и краен продукт.
Единствената алтернатива на тютюна на този етап в Ардинско е млечното животновъдство. Тук има четири мандри, от които две са одобрени за износ в Европейския съюз. В Ардино е създадена първата в областта животновъдна и млекодобивна кооперация.
Всичко трябва да се прави професионално. Не можеш с една-две крави да си мислиш, че си бизнесмен. Този манталитет трябва да се забрави, категоричен е Айдън Серкан. Наскоро прочел една мисъл на Стефан Цанев, че европейците ще ни научат да работим, а ние ще ги научим да се веселят.
Текст: Валери Ковачев