„РОДОПСКИ СИЛИВРЯК“ КРАСИ ЦЕНТРАЛНИЯ ПАРК В АРДИНО
В централния парк в Ардино посетителите и гостите на града могат да видят макет на рядко срещаното растение Родопски силивряк. „Цветето“ украсява кръгъл фонтан и в съчетание със светлинни ефекти през нощно време е едно от привлекателните места в град Ардино.
В науката Родопският силивряк е познат от 1834 година. Тогава в България пристигат Константин Манолеску и Карл Хинке – учени, изпратени от Имре Фривалдски – унгарски ботаник и ентомолог. Двамата откриват силивряка и го изпращат на Фривалдски, който потвърждава, че е непознат на науката до сега вид. Кръщава го на името на своя учител по ботаника Карл Хаберле и планината Родопи - Haberlea rhodopensis.
Родопският силивряк е реликтен вид, съхранил се от минали геоложки времена (края на терциера) и е многогодишно растение с тъмнозелени назъбени листа. Цветовете му са виолетови и издържа много време на суша. Расте само в Родопите – в пещери, край водопади и реки. Смята се, че Орфей, който освен музикант е бил и лечител, го е използвал. Оттам идва и другото име на растението – „Орфеевото цвете“.
Смята се, че е на около два милиона години и е преживяло последния ледников период. Учените са установили лечебни свойства на Орфеево цвете, както и факта, че може да остане жив повече от 30 месеца изсушен в хербарий, след което при овлажняване „възкръсва“. Растението активира освобождаването на стволови клетки, които пък подпомагат заздравяването на увредени тъкани по естествен път. Не случайно, то е една от съставките на Тибетския чай на младостта.
Хора от цял свят се интересуват от Родопски Силивряк, от неговите качества и свързаните с тях легенди. Преданията свързват Haberlea rhodopensis с божествената напитка амброзия, източник на наслада и дълголетие за героите, достойна храна за безсмъртните богове.
Включен е в Червената книга на България като застрашен вид, но от Министерство на околната среда са дали разрешение за брането му.
Още снимки