ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ИЗВЪРШВАНЕ НА ОВОС
I. Информация за контакт с инвеститора:
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на инвеститора - физическо лице:
Гюлдане Халидова Муса, ЕГН-8209052413, с. Червена Скала, мах. „Червена Скала”, община Ардино, българско гражданство
2. Пълен пощенски адрес - с. Червена Скала, мах. „Червена Скала”, № 3, пощенски код - 6781, община Ардино, област Кърджали
3. Телефон - 0885919759, 0887247580
4. Лице за контакти - Гюлдане Халидова Муса,
II. Характеристики на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението.
Инвестиционното предложение предвижда промяна предназначението на 1,130 дка земеделска земя с цел изграждане на кравеферма за отглеждане на крави за мeсодайно говедовъдство и техните приплоди. РЗП на животновъдната ферма ще бъде 1356,00 м2, включваща: помещение за отглеждане на животните, склад за фураж, навес за телета /до 3 месечна възраст/, битови помещения за персонала. Предвижда се изготвянето на нов ПУП – ПР и ПЗ на поземления имот за промяна на предназначението му. При реализация на предложението ще се спазват разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинска дейност и наредбите му.
Всички помещения ще са разположени в определена технологична последователност и някои са оборудвани с мивки и други съоръжения за почистване и стерилизация. Осигурени са отделни за постъпващи материали, за персонал и за дворове.
Строителството ще се извърши в поземлен имот с № 000686, с площ 1,130 дка, находящ се в местността „Дюзенлик” в землището на с. Хромица , общ. Ардино, обл. Кърджали. Имота е собственост на инвеститора.
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.
Имотът е отдалечен от най-близките регулационни граници на с. Хромица на около 200м - 250м в покрайнините на селото. Съседните имоти са ливади и пасища, което е предпоставка за реализирането на това инвестиционно предложение.
Имотът е единствена собственост на Възложителя на територията на землището на с. Хромица. При нормална експлоатация на обекта, екологичните условия в района няма да бъдат нарушени.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.
На инвеститора не са известни други инвестиционни предложения в процес на разработване и одобряване в непосредствена близост до посочената територия.
4. Подробна информация за разгледани алтернативи.
Характеристиките на терена на имота не позволяват разглеждане на повече от една алтернатива за изграждане на стопанска постройка с конкретното предназначение, поради която не са и разглеждани други възможности.
Изборът на инвеститора по отношение на технология и оборудване е направен възоснова на собствени проучвания и сравнителен технико-икономически анализ на съществуващите практики в областта на мeсодайното говедовъдство.
Като критерии за оценка са използвани - доказан опит, капитални, производствени разходи, поддръжка, необходим и наличен терен, инфраструктура, въздействие върху околната среда, свързано с процесите.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.
Строителната площадка ще се открие на имот с кад.№000686 в землището на с. Хромица, местност „Дюзенлик”, общ. Ардино, обл. Кърджали,. Същият имот е достатъчен за изпълнение на всички временни по време на строителството. По време на строителството на имота в специални контейнери ще се съхраняват отпадъците от строителна дейност, консумативи от машини и други битови отпадъци.
6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.
Кравефермата ще бъде реализирана в имот собственост на инвеститора в землището на с. Хромица, общ. Ардино, обл. Кърджали, Имота е с осигурен достъп на съществуващ път, което улеснява намерението на инвеститора и не налага изграждането на нова техническа инфраструктура. Водоснабдяване – близо до имота преминава вътрешната водопроводна мрежа на селото и присъединяването му към него ще бъде лесно, съгласно служебна бележка на Кмета на Кметство с. Богатино и с.Хромица.
Електроснабдяването на имота също е сравнително улеснено, тъй като в близост до имота се намира и съществуващ трафопост на ЕВН и присъединяването ще бъде осъществено съгласно даденото становище на ЕВН-Кърджали.
Кравефермата за отглеждане на крави за мeсодайно говедовъдство .
Кравите ще се отглеждат свободно боксово в индивидуални боксове. Характерното за тази технология на отглеждане зонирането на: производствена сграда, зона за почивка, зона за хранене,
В зоната за почивка ще са обособени индивидуални боксове разделени помежду си с прегради. Боксовете ще са конструирани така, че в тях практически да не попадат фекалии и урина, а замърсяването да е само по торовите технологични пътеки. Почистването на торовата маса от торовите и технологични пътеки ще се осъществява посредством скрепери, които ще отвеждат торовата маса към специално изградена за целта торосъберателна шахта . От там ще се насочва към торищната площадка.
Храненето на животните ще е на ясла пътека разположена съобразно технологичните потоци в кравефермата.
Ще е осигурен свободен достъп на животните до чиста питейна вода. Поенето ще се извършва от поилки разположени в производствената сграда.
7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.
Кравефермата ще бъде реализирана в имот на собственост на инвеститора в землището на с. Хромица, общ. Ардино, обл. Кърджали, Имота е с осигурен достъп на съществуващ път, което улеснява намерението на инвеститора и не налага изграждането на нова техническа инфраструктура.
Водоснабдяване – близо до имота преминава вътрешната водопроводна мрежа на селото и присъединяването му към него ще бъде лесно, съгласно служебна бележка на Кмета на Кметство с. Богатино и с.Хромица.
Електроснабдяването на имота също е сравнително улеснено, тъй като в близост до имота се намира и съществуващ трафопост на ЕВН и присъединяването ще бъде осъществено съгласно даденото становище на ЕВН-Кърджали
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.
След приключване на част или на цялата разрешена дейност, инвеститорът ще обезопаси или премахне всички замърсени почви, сгради и оборудване, както и всички материали и отпадъци на площадката, които могат да доведат до замърсяване на околната среда.
9. Предлагани методи за строителство.
Пътят в района е съществуващ и няма да се изгражда нов. Рискът от разливи и други аварийни ситуации ще бъде минимизиран с провеждане на предварителен инструктаж на работещите и спазване на правилата за безопасна работа. Периодично ще се почистват районите около работните участъци. Ще се извърши обозначаване на местата за съхранение с необходимите заграждения. Стриктно спазване на противопожарни и санитарно-хигиенни изисквания и норми.
10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.
По време на строителството и експлоатацията на обекта ще се използва вода за питейно-битови нужди. Земните маси от изкопните работи ще бъдат в минимални количества (не се предвижда сутерен) и ще се използват за подравняване и оформяне на площадката. По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране. Строителните отпадъци по време на строителството ще бъдат извозвани на определено депо от Община Ардино, съгласно одобрен план за управление на отпдъците. Хумусният слой ще бъде отделен и депониран преди започването на строителството. След завършването на строежа той ще бъде използван за рекултивация и за оформяне на терена.
При експлотацията на обекта ще се формират отпадъци – оборска тор и урина.
Съхранение на оборския тор – за торовите маси получени от фермата се предвижда изграждане на торохранилище в имота. Оборският тор ще бъде извозван за наторяване на ливади и пасища. За урината ще бъде изградена канализация от РVС тръби, чрез която ще бъде отвеждана до водоплътна изгребна яма в близост до торохранилището и от там периодично извозвана до подходящ приемник.
Битово-фекалните отпадни води ще се заустват в същата водоплътна изгребна яма ситуирана в имота. Строителните отпадъци по време на строителството, които ще бъдат в минимален размер ще се извозват на сметище посочено от Община Ардино – съгласно одобрен план за управление на отпадъците по време на строителството.
Битовите отпадъци по време на експлоатацията ще бъдат събирани в контейнер и извозвани на регламентираното общинско депо на Община Ардино.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.
Дейностите по време на строителството ще се осъществяват само върху площадката (имота) и няма да засегнат съседните имоти. Всички строителни разтвори, бетонови и варови смеси ще бъдат транспортирани готови за ползването им на обекта.
Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда.
Към кравефермата ще бъде изградено торищна площадка, съгласно нормативните изисквания, където ще се събира оборския тор.
Мерките за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда, които са взети са:
1. Кравефермата е съобразена с минималните разстояния между различните видове животновъдни обекти, като за съседна ферма за отглеждане на говеда min разстояние е 15м, съседна ферма за отглеждане на овце min разстояние е 100м, съседна ферма за отглеждане на птици min разстояние е 200м, съседна ферма за отглеждане на свине min разстояние е 500м, разстояние.
2. За съхранение на твърдия оборски тор ще се използва торище с правоъгълна форма, обема на което е определен от вида и броя на животните, от продължителността на оборния период на отглеждане, от ефективността на използване на средствата за механизация, също и от необходимата степен на узряване на торовата маса преди тя да се внесе в почвата.
С изграждането и въвеждането в експлоатация на торохранилището се постига:
- Съхраняване на торовата маса за да могат да протекат процесите на ферментация и минерализация, които водят до отстраняване на причинителите на заболявания по животните и хората и до по-доброто усвояване на хранителните вещества от растенията.
- Съхраняване на торовата маса в периода, когато съществува забрана за внасяне на азотсъдържащи торове в почвата – от 1 ноември до 15 февруари.
- Съхраняване на торовата маса в периода, когато климатичните условия са неблагоприятни – дъжд, сняг, замръзване на почвата и не е възможно извозването и оползотворяването на торовата маса.
- Подобряване на организацията на работа и хигиената във фермата.
Торохранилището ще се изгради от неводопропускливи под и стени /бетон/, и ще се изгради по начин, който да не позволява проникване на течност в почвата или замърсяване на водоизточниците.
3. Предвидено е торохранилище за торова маса, която ще се разположи в рамките на имота и с размери достатъчни да съхрани животинския отпадък за минимум 4 месеца.
Торохранилището се освобождава от торовата маса съхранявана в него механизирано. Изпразването на торохранилището може да става ежедневно или сезонно в зависимост от метеорологичните условия, състоянието и развитието на културите върху земеделските площи като се спазват и забранените за торене периоди. С помощта на подходяща техника торовата маса ще се транспортира и разпръсква до собствени или арендувани земеделски площи.
4. Експлоатирането на проекта няма да оказва отрицателно въздействие върху околната среда, при правилна експлоатация и поддръжка на всички системи, спазване на технологичните инструкции и правилно управление на генерираните отпадъци.
13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение(например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).
Водата за нуждите на кравефермата ще се осигури от водопроводната мрежа на селото и присъединяването му към него ще бъде лесно, съгласно служебна бележка издадена от Кмета на Кметство с. Богатино и с.Хромица.
Отпадъчните битово-фекални води ще се заустят във водоплътна изгребна яма.
Осигуряване на имота с електроенергия се предвижда да се осъществи от мрежа ниско напрежение по предписание на ЕВН-Кърджали.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.
Други разрешителни във връзка с инвестиционното предложение се основават на ЗУТ и на други нормативни документи.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.
Предвиденото от възложителя инвестиционно предложение за изграждане на кравеферма не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията.
Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни, насипни и строителни работи. Не се предвижда използване на горивни процеси по време на строителните работи. Ще се използва основно електричество.
Незначителни атмосферни емисии, различни от съществуващите ще се формират само по време на строителството – прахови емисии.
Емисионното въздействие вследствие извършването на строителните работи ще бъде незначително и за кратко време.
Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на обекта вследствие неговото изграждане ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно територията на работната площадка.
Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района.
От реализирането на обекта/ строителство и експлоатация/ не се очакват вредни физични фактори - шум, вибрации, светлинни, топлинни, електромагнитни и йонизиращи лъчения.
16. Риск от инциденти.
Политиката на Възложителя при избор на изпълнител за реализация на проекта е да изисква добра организация и използване на съвременни методи в строителния процес, които трябва да гарантират недопускане на инициденти – отрицателно въздействие върху околната среда, включително на площадката и прилежащите й територии, както и висока степен на контрол на качество на изпълнение на СМР.
III. Местоположение на инвестиционното предложение
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.
Прилагам актуална скица.
Направеното проучване в съответствие със Закона за биологичното разнообразие (ДВ бр.77 от 09.08.2002 г.) показва, че имотът, в който ще се реализира инвестиционното предложение не попада в границите на защитени зони по смисъла на Закона за защитените територии и в обхвата на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близко разположена до мястото на инвестиционното предложение е Защитена зона «Родопи-Средни» с код BG 0001031, за опазване на природните местообитания на дивата флора и фауна. Инвестиционното предложение не е в противоречие с основните цели на националната екологична мрежа – дългосрочно опазване на биологичното, геологичното и ландшафното разнообразие, а така също и осигуряването на достатъчни по площ и качество места за размножаване, хранене и почивка, включително при миграция и зимуване, на дивите животни, както и условията за генетичен обмен между разделени популации и видове.
2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.
Проектът ще се реализира на територия - собственост на инвеститора и няма отношение към сегашните или бъдещи планирани ползватели на земи в района, поради което не се налага и приспособяването им към площадката на проектираните обекти.
Дейността ще бъде ограничена върху разглежданата площадка, поради което не се очаква въздействие върху земеползуването и почвите в района. Площадката за извършване на дейността по инвестиционното предложение ще бъде оградена с ограда от всички страни.
3.Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.
Проектът ще се реализира на територията на имот - собственост на инвеститора, така че няма връзка и не налага изменения в наличните, одобрени планове за земеползването в района.
4.Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.
Бъдещият обект “Кравеферма” ще бъде изграден в поземлен имот с кад. № 000686, с площ 1,130 дка, находящ се в местността „Дюзенлик” в землището на с. Хромица , общ. Ардино, обл. Кърджали. Имота е собственост на инвеститора.
Районът не е третиран като чувствителна зона или територия в екологичен аспект и при ползването на обекта няма да се наложи спазването на определени и задължителни норми и изисквания или налагане на ограничения. На територията на инвестиционното предложение и в близост до него няма площи, които се обитават от защитени, важни или чувствителни видове на флората и фауната, които могат да бъдат засегнати от предложението.
На територията на инвестиционното предложение и в близост до него няма ландшафти или живописни местности, както и местности с и обекти с историческо или културно значение, които могат да бъдат засегнати от предложението.
На територията на инвестиционното предложение и в близост до него няма площи, които са уязвими зони и санитарно-охранителни зони, няма чувствителни от екологична гледна точка, влажни зони, водни течения или други водни обекти които могат да бъдат засегнати от предложението.
Независимо от това възложителят ще осъществява контрол по време на строителството и експлоатацията на обекта за недопускане на причини, които биха довели до пожари, аварии и невъзвратими щети.
4а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси.
По време на строителството и експлоатацията на обекта ще се използва вода за питейно-битови нужди. Земните маси ще се използват за оформяне на площадката.
По време на извършване на строителните работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.
Няма друга алтернатива за обекта. Имота е единствената собсвеност в района на собственика. Местонахождението на имота е подходящо за реализиране на такъв проект от гледна точка на разположението му – съседните имоти са земеделски земи и път.
IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):
Не се очаква да има отрицателно въздействие върху околната среда.
1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.
Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху здравето на населението в района на с.Хромица, Община Ардино.
По време на изграждането на обекта, здравния риск на работещите се формира от наличните вредни фактори на работната среда/ шум, вибрации, прах/ Определените въздействия са ограничени в периода на строителството и при работна среда на открито в рамките на работния ден. Потенциалният здравен риск е налице при системно неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд съгласно изискванията на Наредба №2/2004г. - за минимални изисквания за спазване на здравословните и безопасни условия на труд при извършване на СМР.
От дейността на обекта не се очаква промяна в качеството на атмосферния въздух и отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества във въздуха т.к няма да се отделят вредности от експлоатацията на кравефермата.
Водоснабдяването на кравефермата ще бъде осигурено от водопроводната мрежа на с. Хромица. Отпадните битово-фекални води от обекта ще се заустят в изгребна яма.
Характерът на инвестиционното предложение не е свързан с промяна на вида, състава и характера на земните недра и ландшафта и не предвижда добив на подземни богатства. Хумусният слой ще бъде събран и използван за рекултивация.
Очаквано въздействие: краткотрайно по време на строителството, непряко по време на експлоатацията.
Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.
2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитени територии и в обхвата на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. При извършване на дейността по инвестиционното предложение не се очаква генериране на емисии и отпадъци във вид и количества, които да окажат значително отрицателно въздействие върху предмета на опазване на защитените зони.
Отпадъците генерирани от предмета на дейността, ще се извозват след отлежаване за наторяване на земеделски земи. Битовите отпадъци ще се събират в подходящи за целта съдове и ще се предават на сметище, а отпадъчните води ще се заустват в изгребна яма, която периодично ще се почиства.
Реализацията на инвестиционното предложение няма да засегне пряко или косвено природни местообитания и местообитания на видове от флората и фауната и на дивите птици предмет на опазване в защитени зони.
3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).
Предложението не е с характер на производствена дейност. Не се очаква проява на кумулативни въздействия. В предвид естеството на дейността, въздействията могат да се определят като локални.
4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).
Териториалният обхват на въздействие е ограничен в рамките на разглеждания имот. Не се очаква живущите в околния район да бъдат засегнати в негативен аспект.
5. Вероятност на поява на въздействието.
В предвид естеството на дейността вероятността за поява на въздействие е минимална.
6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.
Продължителността на въздействие зависи от срока на извършване на дейността по инвестиционното предложение и ще бъде постоянно.
7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване,намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.
Транспортният достъп в района е съществуващ и няма да се изграждат нови. Рискът от разливи и други аварийни ситуации ще бъде минимизиран с провеждане на предварителен инструктаж на работещите и спазване на правилата за безопасна работа. Периодично ще се почистват районите около работните участъци. Ще се извърши обозначаване на местата за съхранение с необходимите заграждения. Стриктно спазване на противопожарни и санитарно-хигиенни изисквания и норми.
8. Трансграничен характер на въздействията.
Реализацията на инвестиционното предложение не предполага трансгранично въздействие, предвид характера на дейността и местоположението на площадката спрямо границите на Република България.